Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jestliže se tedy někdo skrývá, protože nechce jít například na dva roky do vězení za krádež, pak mu hrozí, že soud jeho trest zdvojnásobí. Například v Ostravě je nyní bezmála dvě stě odsouzených lidí, kteří nejsou ve vězení, ale snaží se mu uniknout. Každý den takoví lidé přibývají, ale i ubývají, podle toho, kolik jich policie chytí.

Ostravští kriminalisté jdou od začátku roku odsouzeným, kteří se vyhýbají vězení, doslova "po krku". "Budeme je honit a zavírat. Zaměřili jsme se na ně, od začátku roku jsme už zadrželi sto odsouzených," říká kriminalista Radovan Vojta.

Snahu policie dokreslují dvě speciální akce zaměřené na hledání těchto lidí. Jedna se jmenovala Klec a druhá Jarní úklid - policie při nich zadržela třiadvacet odsouzených lidí.

Trest i pro ty, co odsouzené kryjí

"Novela nám umožňuje také vstupovat bez povolení k domovní prohlídce do bytů, pokud existuje důvodné podezření, že se tam skrývá osoba, kterou je nutné předvést pro účely trestního řízení," říká Vojta.

Policie toto ustanovení už několikrát v Ostravě využila. "Často musíme použít i násilí, protože odsouzení se pochopitelně brání," dodal policista.

Soudce Okresního soudu v Ostravě Igor Krajdl řekl, že novela umožňuje potrestat i lidi, kteří odsouzeným na útěku pomáhali nebo je kryli. "I jim hrozí za vědomé ukrývání nebo zapírání odsouzených dva roky vězení," řekl soudce.

Policie přiznala, že ne všech odsouzených se novela trestního zákona zatím dotýká. "Jde o to, že byli odsouzeni ještě před dobou platnosti této novely a nebyli poučeni o tom, co jim hrozí, pokud se budou nástupu do vězení vyhýbat. Ale rozesíláme jim už nový příkaz, takže se již brzy novela bude týkat všech," říká kriminalista Vojta.

Soudce: Vyhýbat se trestu není výhodné

Policie připouští, že na svobodě jsou i takoví odsouzení, kteří měli nastoupit do vězení už před pěti i deseti lety. Jsou to obyčejní zloději, ale i lupiči anebo drogoví dealeři.

"Chceme tyto lidi dostat z ulic do vězení, kam patří. Když už stát z peněz daňových poplatníků jednou investuje dost peněz do vyšetřování zločinů takových lidí, jejich chycení, obvinění a odsouzení, pak přece tito lidé nesmí být na svobodě," míní Vojta.

Soudce Igor Krajdl předpokládá, že první z odsouzených, na které se bude vztahovat novela a další trest za vyhýbání se vězení, stanou u hlavního líčení už na přelomu května a června.

"Lidé, kteří se vyhýbají nástupu do vězení, si snad konečně uvědomí, že to pro ně rozhodně není výhodné. Kromě dalšího až dvouletého trestu totiž k faktu, zda včas a řádně nastoupili do vězení, bude přihlížet i soudce ve chvíli, kdy bude rozhodovat o případném podmínečném propuštění po části trestu," říká soudce Krajdl.

Autoři:

  • Jaroslav Baďura
    MF DNES
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

alenko

(123, 30. 7. 2009 13:27)

blábolíš blbosti

Je to vlastně,

(Alena, 11. 5. 2009 13:18)

dobrý způsob, jak si přivydělat. A ne málo, internetová reklama pro renomované firmy - prodat jim "nevyužitý" prostor pro jejich bannery apod. je rentabilní, to věřím. Že jsem ale nic podobného neviděla na stránkách p.Šimůnka, když je takový zločinec a ti, kteří ho podporují takoví podvodníci, ev. zmanipulovaní, proč z toho také nechtějí "něco" mít? Jsem na Vašich stránkách naposled a těm, kteří nechtějí Váš "obchod" podporovat, to doporučuji také. On se totiž charakter každého (a také jeho úmysly a směřování) opravdu časem projeví. Byla jsem na ten Váš vývoj zvědavá, už mám jasno.